E-book – Nigdy więcej diet. Holistyczne odchudzanie w 14 krokach.

O kursie

Nigdy więcej diet. Holistyczne odchudzanie w 14 krokach.

Nasz tryb życia ma ogromne znaczenie dla samopoczucia. To, w jaki sposób postrzegamy świat, ale również samych siebie jest ściśle uzależnione od wewnętrznych mechanizmów, które nami kierują. Im większa świadomość na temat tych mechanizmów, większa uważność, która sprowadza się do umiejętności obserwowania swoich myśli i emocji, ale również wchodzenia z nimi w dialogi, tym bardziej stabilni wewnętrznie się czujemy.

Jakie znaczenie ma to w kwestii odchudzania oraz codziennej diety? Szkoła holistycznej diety, która bardzo dużo czerpie z samej psychologii, wykorzystuje behawioryzm, by wskazać, że nasze codzienne zachowanie, ale także myśli i emocje mają ogromny wpływ na sposób żywienia, czy decyzje zakupowe, które sprowadzają się do produktów spożywczych.

Dieta holistyczna – na czym tak naprawdę polega?

Na całe szczęście wiedza związana z mindfulness jest coraz bardziej ogólnodostępna, ale także promowana. Zarówno przez osoby, które doświadczyły zbawiennych skutków rozwijania własnej świadomości, czy świadomego skupienia myśli na tu i teraz. Bo przecież, poza obecną chwilą, nie ma nic więcej?

Można mówić o wspomnieniach lub marzeniach, które kolejno dotyczą przeszłości lub przyszłości, jednak są to tylko myśli, które nie tak bardzo mają odzwierciedlenie w aktualnej chwili, ile w naszym osadzeniu tu i teraz. Dlatego mindfulness jest tak ważny w ujęciu diety? Warto zwrócić uwagę na to, co przyczynia się w wielu przypadkach do wzrostu wagi.

Przyczyny, z jakich tyjemy

Odpowiedź wydaje się prosta. Tyjemy, bo jemy dużo, niezdrowo, lubimy przekąski, tłuste potrawy, żywność przetworzoną. Jednak, czy na pewno jest to odpowiedź faktyczna. Nawyki żywieniowe nie biorą się znikąd. Nagle człowiek nie budzi się i sięga po produkty, z których wcześniej w ogóle nie korzystał. Właśnie nawyki, czy podejście do samej diety są głównym czynnikiem, który w obecnych czasach wpływa na to, że coraz więcej osób doświadcza nadwagi. I jednym z powodów jest właśnie niewielka świadomość samego siebie.

Natychmiastowa nagroda – świętowanie małych sukcesów poprzez słodycze

System nagród jest bardzo ważny. Umiejętność nagradzania siebie za realizację małych celów to jedno z narzędzi, które pozwala nam utrzymać odpowiedni poziom motywacji i chęć do działania. Jednak nie oszukujmy się, ludzka natura mocno skłania się ku hedonizmowi. Co to znaczy? Że tak naprawdę poszukujemy przyjemności. A niejednokrotnie są one powiązane z szeregiem hormonów, jakie powstają w danej chwili w organizmie.

Jednym z nich jest dopamina. .To bardzo ważny hormon, który reguluje funkcjonowanie wielu narządów, w tym mięśnia sercowego, ale wpływa także na funkcjonowanie neuronów oraz układu nerwowego. Dopamina jest także czymś, co sprawia, że odczuwamy przyjemność. Dlatego człowiek ma skłonność do uzależniania się od rzeczy, które sprawiają mu przyjemność.

Niechbędzie to czekolada lub inna, słodka przekąska. W momencie jest spożywania układ hormonalny produkuje dopaminę, a człowiek czuje się po prostu dobrze. Dodatkowo, na moment wzrasta poziom cukru we krwi, który dodatkowo wzmaga błogi stan. W podświadomości powstają proste skojarzenia: czekolada – szczęście. Słodkości – szczęście. Z czasem jedzenie może przejąć rolę nagrody pocieszenia.

Zajadanie emocji słodyczami

Coraz więcej mówi się o psychologicznym podłożu otyłości. W dużej mierze dlatego, że to właśnie czynniki psychologiczne mają wpływ na kompulsywne objadanie się, czy utratę kontroli nad spożywanym jedzeniem.

W szczególności w obliczu trudnych sytuacji jedzenie staje się niemal używką, której celem jest ulżyć w cierpieniu. Dlatego dieta holistyczna porusza kwestie nie tylko związane z rodzajem produktów spożywczych, sposobem ich spożywania, ale w dużym stopniu mówi właśnie o samoświadomości, otwartości na swoje uczucia i wsłuchiwaniu się w swoje ja. Zdrowe, pełne energii życie to nie tylko kwestia diety, ale również relacji, jakie człowiek ma z własnym ja, w jaki sposób siebie postrzega.

Pułapki natychmiastowej gratyfikacji

Należy pamiętać, że niska samokontrola, która idzie w parze z natychmiastowym nagradzaniem siebie wiąże się z pewną pułapką. W kontekście wzrostu wagi jest to sytuacja, w której obecna sytuacja przysparza negatywnych emocji. O ile na początku podjadanie słodkiego wiązało się wyłącznie z przyjemnością, o tyle przemożna chęć sięgnięcia po słodkości i brak umiejętności opanowania tego impulsu sprawiają, że człowiek podjada więcej, a to w negatywny sposób odbija się na jego wadze.

W końcu jest niezadowolony z siebie, cierpi na wyrzuty sumienia, niejednokrotnie rzutuje to na jego samoocenę i poczucie wartości, przez co czuje się po prostu źle. I tutaj zaczyna się błędne koło. Bo gorsze samopoczucie dotychczas było leczone dzięki słodyczom. Dlatego człowiek sięga po słodkie, bo wytworzył sobie taki właśnie nawyk. Natomiast sama chęć podjadania ma niejednokrotnie podłoże w nieprzepracowanych lub nieuświadomionych emocjach. Dlatego sama chęć zaprzestania sięgania po przekąski nie zawsze się sprawdza, bo jej podłoże tkwi głębiej i potrzeba czasu, by dotrzeć do sedna.

Dieta holistyczna to przede wszystkim wyrozumiałość i cierpliwość

Dieta holistyczna to nie tylko „praca w kuchni” czyli przygotowywanie zdrowych przepisów, które wykorzystują pełnowartościowe, nieprzetworzone produkty. Dieta holistyczna to przede wszystkim praca z samym sobą. To sposób na to, by polepszyć jakość swoje życia, sposób jego przeżywania oraz doświadczania oraz możliwość wprowadzenia ogromu pozytywnej energii i wewnętrznej siły, właśnie dzięki rozwojowi uważności i świadomości. Chociaż dieta holistyczna wydaje się procesem złożonym i trudnym, autorka książki „Nigdy więcej diet. Holistyczne odchudzanie w 14 krokach. Jak schudnąć?” udowadnia, również na własnym przykładzie, iż wcale nie musi tak być.

Praktyczne doświadczenia w pięknym wydaniu

Ktoś, kto nigdy nie tonął, nie rozumie lęku przed wodą. Ktoś, kto nigdy nie zmagał się z nadmiarem kilogramów nie zrozumie, jaki ogrom pracy, czasem wyrzeczeń, a czasem cierpienia, niesie ze sobą ten proces. Autorka książki przez wiele lat próbowała, bezskutecznie, zrzucić nadmiar kilogramów. Wiele lat prób, frustracji, poszukiwania drogi przerodziły się pełną mądrości, piękna i doświadczeń książkę poświęconą diecie, która tak naprawdę dietę traktuje wyłącznie jako element dodatkowy, wskazówkę, sugestię. Wszystko dlatego, że konkretna dieta, czyli zestaw posiłków, które spożywamy regularnie, czy cyklicznie, to tylko niewielka część transformacji, jaka zachodzi w życiu człowieka dzięki diecie holistycznej.

Wszystko zaczyna się od wyrozumiałości i łagodności

Wewnętrzny krytyk, czyli ten negatywny głos, który niejednokrotnie prowadzi do obniżenia poczucia pewności siebie, czy poczucia własnej wartości, bardzo często dąży do dominacji. Chce górować ponad innymi myślami, być bardzo obecnym w naszym życiu, a wręcz wieść w nim prym. O ile krytyka skierowana do samego siebie bywa potrzebna i pomocna, o tyle wewnętrzny krytyk niejednokrotnie przybiera postać destruktywną. W szczególności, gdy w lustrze coraz bardziej widoczne stają się nadmierne kilogramy, a człowieka ogarnia poczucie bezradności, wtedy właśnie aktywuje się krytyk, który tym mocniej nam dokucza.

Myśli są tylko myślami

Myśli są tylko myślami, rodzajem percepcji, która jest zakorzeniona w określonych schematach, wzorcach, czy archetypach. Dlatego nie warto przywiązywać się do poszczególnych myśli, szczególnie, gdy są one negatywne i szkodliwe dla naszej osoby.

Dlatego dieta holistyczna to uzdrowienie ciała poprzez uzdrowienie wnętrza. To piękna, pełna wielu doświadczeń podróż do wnętrza swojego ja, z której człowiek wraca odmieniony. Nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim mentalnie. To podróż, dzięki której zyskuje wewnętrzną stabilność, siłę, może czerpać więcej ze swojego potencjału, życiowej energii, a przede wszystkim jest w stanie przejąć kontrolę nad swoim zachowaniem, a dzięki temu, w pewnym stopniu także nad swoim życiem.

Odmieniony wewnętrznie człowiek, który dodatkowo zrzucił nadmiar kilogramów potrafi dostrzegać trud, jaki włożył w swoją przemianę, jednak napawa go to niczym więcej, a optymizmem i świadomością swoich możliwości.

Co zrobić, jeśli nie wiesz od czego zacząć?

Przychodzą takie momenty, że człowiek dostaje zastrzyk pozytywnej energii, myśli sobie: zaczynam działać tu i teraz, to jest mój moment. Chce coś zrobić, ale właściwie nie wie. Nie ma pojęcia od czego zacząć. Zaczyna błądzić, działać po omacku, bez konkretnego planu, a to przekłada się na brak rezultatów. A ich brak bardzo deprymuje i obniża motywację.

Dlatego drogowskazem może być książka „Nigdy więcej diet. Holistyczne odchudzanie w 14 krokach. Jak schudnąć?” To praktyczny przewodnik po tym, jak można bliżej poznać siebie, na co zwrócić uwagę. Konkretne wytyczne stanowią świetny plan działania dla osób, które chcą zmienić coś w swoim wyglądzie i życiu.

Które mają już dojść ciągłego przestrzegania diety, jej zmiany. Które są zmęczone tym, że udało im się zrzucić parę kilogramów, a teraz doświadczają efektu jojo lub powrotu dawnej wagi. To frustruje. To męczy. To wprowadza do życia bezradność. A podstawą diety holistycznej jest przede wszystkim poczucie swojej niezależności i siły.

Nie chodzi tak bardzo o jedzenie, co Twoją rutynę

Codzienna rutyna, która sprowadza się do określonego trybu dnia, to najważniejszy element, który wpływa na niechciany przyrost wagi. Wszystko dlatego, że brak konkretnych pór, o których przyjmuje się posiłki jest jednym z czynników, które wpływają na to, że waga rośnie.

Brak odpowiedniego nawodnienia, niedobór snu lub zaburzony tryb senny sprawiają, połączone ze stresem sprawiają, że układ nerwowy, ale także metaboliczny funkcjonują w gorszy sposób. A to utrudnia trawienie posiłków, przekłada się na brak energii, uczucie ociężałości, czy opieszałości.

Dzięki 14-stu krokom, które zostały szczegółowo omówione w książce poznasz praktyczne sposoby na to, jak do swojego życia wprowadzić równowagę, spokój i cierpliwość. Jak patrzeć na życie z tej pozytywnej strony, co odzwierciedla się w Twoim podejściu do codzienności i sytuacji oraz ludzi, których spotykasz na swojej drodze.

Dieta holistyczna i afirmację, od czego zacząć odchudzanie.

Mówi się, że jesteś tym, co jesz. Mów się także, że jesteś tym, kim myślisz, że jesteś. Oba te stwierdzenia zawierają w sobie sporo racji. Dlatego na obu z nich powstała dieta holistyczna. A przy jej okazji szereg afirmacji, które pomagają w zmianie swojego myślenia. Pozytywne afirmację to nic innego, jak sposób na budowanie pozytywnego wizerunku na temat własnej osoby, swoich możliwości, swojego potencjału.

Dlaczego pozytywne jest tak ważnym słowem? Ponieważ można powiedzieć, że każdego dnia człowiek wypowiada jakieś afirmację, często wyłącznie w myślach i nieświadomie. Dlatego uważność jest tak ważna. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele w naszej głowie jest negatywnych myśli na nasz temat. Czasem nie zwracamy na to, jak bardzo obarczamy siebie wyrzutami sumienia, a nawet brakiem szacunku, czy ogromem krytyki.

Dlatego pozytywne afirmację mają z jednej strony umocnić postanowienie zmiany, z drugiej natomiast wprowadzić zupełnie nowy rodzaj perspektywy do naszego życia. Perspektywy, która opiera się na wyrozumiałości, miłości do własnej osoby, szacunku i poczuciu wartości. Wszystko dlatego, że są to podstawowe narzędzia, jeśli chodzi o możliwość uzdrowienia swojego wnętrza, a dzięki temu, zmiany nawyków żywieniowych i codziennej rutyny, które w negatywny sposób odbiły się na naszej wadze, czy poczuciu szczęścia.

Pokaż więcej

Zawartość kursu

Nigdy więcej diet. Holistyczne odchudzanie w 14 krokach.

  • E-book – Nigdy więcej diet. Holistyczne odchudzanie w 14 krokach.