Filozofia Samodyscypliny Miłości

Oto Filozofia Samodyscypliny Miłości, według której żyję i na bazie której powstają wszystkie moje programy.

Wolność, miłość, uczciwość, odpowiedzialność, mądrość to wartości najważniejsze dla
mnie, które definiuję dzięki wierze chrześcijańskiej i wiedzy naukowej będąc w procesie
ciągłego poszukiwania prawdy, pamiętając o własnej ograniczoności rozumienia i
poznawania.

Ty decydujesz w co wierzysz i za czym chcesz podążać. Wybierajmy świadomie.

Filozofia Samodyscypliny Miłości​

  • Życie człowieka to dar od Boga.
    On stworzył mnie na swój obraz i podobieństwo, ale odebrał sobie prawo decydowania o moim życiu. On jest Panem życia, ale nie jest Panem mojej wolności, ona należy tylko do mnie i to ona jest pierwiastkiem tworzącym moje życie każdego dnia.
    Biorę pełną odpowiedzialność za moje życie.

  • To Bóg stworzył mnie z miłości i dla miłości.
    Rodzice tylko przekazali to życie. Człowiek sam nie jest w stanie stworzyć żyjącej komórki, może ją pomnażać, modyfikować i klonować, ale twórcą życia jest Bóg. Moją fundamentalną tożsamością jest bycie Dzieckiem Boga, który mnie kocha.

  • Każdy dostaje od Boga tyle samo: życie, wolność i wartość bezwzględną.
    Wszystko inne jest dodatkiem i ode mnie zależy czy wydarzenia mojego życia uczynię motywacją do robienia dobra, czy wymówką do bierności i pomnażania zła. Nie do mnie należy szukanie odpowiedzi na zbyt trudne pytania, “dlaczego stało się to, co się stało?”. Do mnie należy akceptacja tego, co się stało i szukanie jak najlepszego sposobu życia z tym co się stało.

  • Życie w pełni to budowanie lepszej przyszłości poprzez wykorzystanie potencjału teraźniejszości.
    Człowiek potrzebuje wyznaczyć sobie cel i znaleźć powód, który będzie stanowił wewnętrzny napęd do jego realizacji. Tego nikomu nie można narzucić, każdy człowiek musi zrobić to dla siebie sam.

  • Inni ludzie są poza moją kontrolą.
    Wszyscy myślimy, mówimy i robimy to co chcemy. Jesteśmy wolni. Ode mnie zależy jedynie postawa względem słów i działań innych ludzi. To ja wybieram nastawienie do cudzych zachowań. Po pierwsze biorę na siebie odpowiedzialność za stawianie granic złu i dbanie o własne światło. Człowiek dorosły świadomie wybiera środowisko, w którym przebywa.

  • Troska o własne ciało jest podstawowym obowiązkiem człowieka wynikającym z jego godności.
    Człowiek zaniedbujący naturalne potrzeby ciała wpływa negatywnie na własną duchowość, relacje z innymi ludźmi, pracę i inne aspekty życia. Ludzkie zdrowie opiera się na właściwym odżywianiu, aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu (trójnóg zdrowia).

  • Wszelkie dobro to powód do wdzięczności.
    Za wszelką ludzką życzliwość chcę dziękować i nie doszukiwać się drugiego dna.

  • Szanuję kryzysy.
    To w nich, dzięki mojej wolnej woli, w ciszy i ukryciu dokonuję w sobie zmiany na lepsze, która z czasem zaczyna być widoczna dla innych. Sukces tylko manifestuje moją wewnętrzną zmianę, z kolei kryzys ją powoduje i prowokuje.

  • Życie każdego człowieka to unikatowa historia.
    Nie warto nikogo kopiować. Nie ma jednej definicji życia i nie jest one z góry ustalone dla nikogo. Bóg daje surowy materiał, z którego człowiek tworzy swoje życie poprzez codzienne, małe wybory akceptując falę nieprzewidzianych wydarzeń i zewnętrznych oddziaływań środowiska w którym żyje.

  • Człowiek znajduje to czego szuka.
    Jeżeli szukam problemów, wymówek, zła w sobie, ludziach i świecie to znajdę je z pewnością. Jeżeli szukam rozwiązań, motywacji do działania, dobra w sobie, ludziach i świecie to także znajdę je z pewnością.

  • Życie jest zmienne, składa się z dobrych i złych chwil.
    Tak jak po nocy przychodzi dzień a po zimie wiosna, tak w życiu stale przeplatają się ze sobą radość i smutek, poczucia przynależności i osamotnienia, pewności i zwątpienia, żalu i satysfakcji. Warto jak najwcześniej uczyć się akceptacji tej zmienności i przyjmowania bez znieczulenia ciemnej strony życia.

  • Jestem liderem mojego życia albo jego ofiarą, bez względu na to co się w nim wydarzyło.
    To ja wybieram czy życie dzieje się dla mnie, czy przeciwko mnie. Każdy człowiek wybiera swój trud. Mogę wybrać trud budowy życia opartego o moje wartości albo trud znoszenia życia, którego nie chcę. Człowiek może tworzyć swoją przyszłość poprzez świadome i konsekwentne wybory albo odtwarzać przeszłość poprzez automatyczne odtwarzanie wyuczonych schematów.

  • Wysiłek i odpoczynek muszą iść w parze, ale ich proporcje mogą być różne dla różnych ludzi, w różnych okresach życia.
    Nie warto tworzyć sztywnych ram i porównywać swój stosunek pracy do odpoczynku do innych ludzi. Warto oceniać ten stosunek indywidualnie.

  • Sukces niczego mi nie dodaje, a porażka niczego nie odejmuje.
    Moja wartość jest stała, bezwzględna i bezcenna, nadana przez Boga, a nie przez człowieka, ilość pieniędzy, osiągnięcia rodzaj samochodu, rozmiar, wakacje, tytuły itd.

  • Dziecko nie ma wyboru - dorosły ma.
    Dojrzałość i dorosłość jest braniem maksymalnej odpowiedzialności na siebie. Tym bardziej jestem dojrzałym człowiekiem, im mniej zrzucam winę na okoliczności i innych ludzi, a bardziej skupiam się na wyborze swojej postawy i reakcji względem tego co jest.

  • Szczęście to bycie skupionym na dobru, bez względu na panoszące się zło.
    Szczęście to skutek uboczny życia z sensem, bycia oddanym ważnej sprawie i ludziom..

Wybierz swoją walutę